Post by GridironBeez on Sept 30, 2010 11:35:42 GMT -5
All-Time 2B Football State Champions
Year Champion Coach Runner Up Score
2008 Napavine Josh Fay def Asotin 28-24
2007 DeSales Mike Spiess def Toutle Lake 30-0
2006 Asotin Salvador Lopez def La Salle 28-10
2005 Reardan Eric Nikkola def DeSales 14-10
2004 Lind-Ritzville Mike Lynch def DeSales 25-21
2003 Reardan Dan Graham def DeSales 13-3
2002 Reardan Dan Graham def Lind-Ritzville 17-14
2001 Willapa Valley Rob Friese def DeSales 39-18
2000 Davenport Skip Pauls def Ritzville 21-16
1999 DeSales Kim Cox def Mossyrock 37-29
1998 DeSales Pat Graham def Orcas Island 48-28
1997 DeSales Kim Cox def Mossyrock 61-28
1996 Willapa Valley Rob Friese def DeSales 27-20
1995 Davenport Skip Pauls def Tacoma Baptist 24-21
1994 Dayton Dave Spray def Toutle Lake 35-22
1993 Raymond Doug Makaiwi def Reardan 20-6
1992 Liberty (Spangle) Rod Fletcher def Wahkiakum 27-0
1991 DeSales Kim Cox def Rainier 46-16
1990 Reardan Gene Smith def Rainier 13-3
1989 Adna Phil Zukowski def Columbia (Hunters) 42-13
1988 Columbia (Hunters) Roy Graffis def Toutle Lake 14-7
1987 Columbia (Hunters) Roy Graffis def Willapa Valley 20-16
1986 Onalaska Ed Simons Jr. def Liberty (Spangle) 23-12
1985 Concrete Ron Rood def DeSales 42-21
1984 Concrete Bill Anderson def Kittitas 17-0
1983 Colton Tim Aberle def Pe Ell 7-0
1982 Liberty (Spangle) Dick Trudgeon, Rod Fletcher def Mossyrock 10-7
1981 Morton Pat Emerson def Ritzville 28-14
1980 Ritzville Mike Lynch def North Beach 13-6
1979 Willapa Valley Bud Sanchez def Coulee-Hartline 19-6
1978 Willapa Valley Bud Sanchez def Reardan 12-6
1977 Colton Bob Bates def Morton 36-22
1976 Colton Mick Dennehy def Brewster 38-14
1975 Colton Mick Dennehy def Brewster 56-21
1974 Coulee City Gil McKinnie def Brewster 26-12
1973 Soap Lake Bill Gardner def Oakesdale 8-6
Year Champion Coach Runner Up Score
2008 Napavine Josh Fay def Asotin 28-24
2007 DeSales Mike Spiess def Toutle Lake 30-0
2006 Asotin Salvador Lopez def La Salle 28-10
2005 Reardan Eric Nikkola def DeSales 14-10
2004 Lind-Ritzville Mike Lynch def DeSales 25-21
2003 Reardan Dan Graham def DeSales 13-3
2002 Reardan Dan Graham def Lind-Ritzville 17-14
2001 Willapa Valley Rob Friese def DeSales 39-18
2000 Davenport Skip Pauls def Ritzville 21-16
1999 DeSales Kim Cox def Mossyrock 37-29
1998 DeSales Pat Graham def Orcas Island 48-28
1997 DeSales Kim Cox def Mossyrock 61-28
1996 Willapa Valley Rob Friese def DeSales 27-20
1995 Davenport Skip Pauls def Tacoma Baptist 24-21
1994 Dayton Dave Spray def Toutle Lake 35-22
1993 Raymond Doug Makaiwi def Reardan 20-6
1992 Liberty (Spangle) Rod Fletcher def Wahkiakum 27-0
1991 DeSales Kim Cox def Rainier 46-16
1990 Reardan Gene Smith def Rainier 13-3
1989 Adna Phil Zukowski def Columbia (Hunters) 42-13
1988 Columbia (Hunters) Roy Graffis def Toutle Lake 14-7
1987 Columbia (Hunters) Roy Graffis def Willapa Valley 20-16
1986 Onalaska Ed Simons Jr. def Liberty (Spangle) 23-12
1985 Concrete Ron Rood def DeSales 42-21
1984 Concrete Bill Anderson def Kittitas 17-0
1983 Colton Tim Aberle def Pe Ell 7-0
1982 Liberty (Spangle) Dick Trudgeon, Rod Fletcher def Mossyrock 10-7
1981 Morton Pat Emerson def Ritzville 28-14
1980 Ritzville Mike Lynch def North Beach 13-6
1979 Willapa Valley Bud Sanchez def Coulee-Hartline 19-6
1978 Willapa Valley Bud Sanchez def Reardan 12-6
1977 Colton Bob Bates def Morton 36-22
1976 Colton Mick Dennehy def Brewster 38-14
1975 Colton Mick Dennehy def Brewster 56-21
1974 Coulee City Gil McKinnie def Brewster 26-12
1973 Soap Lake Bill Gardner def Oakesdale 8-6